Како директно да го наполните iPhone 6. Како да наполните iPhone без жица: опис на технологија

 1. Барате иновативно решение
 2. USB полнење
 3. Полнење со случај
 4. IQ технологија
 5. Одличен начин за полнење мобилен телефон
 6. Заклучок
 7. Презентација на проектот:
 8. USB кабел поврзан со компјутер
 9. Надворешна батерија
 10. Безжичен полнач со станица
 11. Случаи за батерии
 12. Соларна ќелија
 13. Полнење пожар
 14. Како да го наполните уредот iPhone без помош на жици?
 15. Најпопуларните типови уреди без жична технологија
 16. Кои iPhone поддржуваат полнење безжично?

Реалноста на модерното време е таква што сега нема ниту една личност без мобилен телефон . Ова е нормално, бидејќи сите видови паметни телефони и сите видови гаџети во голема мера го поедноставуваат животот. Ако пред да се јавите само, сега мобилниот телефон е само компјутер што се вклопува во вашиот џеб. Може да повикате, да свирите, да слушате музика, да одите на Интернет или да гледате филм и сето тоа е можно благодарение на гаџетите. Но, оваа потенцијална технологија бара уреди за постојано полнење и полнач може да пропадне во секое време. Што да направите во овој случај?

На пример, земете едно од повеќето популарни брендови мобилни телефони, iPhone. Што да направите во случај кога е едноставно невозможно да се наполни меморија.

Барате иновативно решение

Како да го наполните iPhone 4 без полнење, ако меморијата одеднаш се скрши или не е во близина електрифицирана мрежа? Ова прашање денес мачи многу луѓе, затоа што без електрична енергија, мобилен телефон и кој било друг гаџет е осуден на „глад“ смрт. Секако, производителите се борат да ја зголемат моќноста на батеријата на iPhone или да го променат дизајнот на полначот за полнење дури и без електрична мрежа , но засега ова е само експериментално.

Има доста преносни уреди што може да помогне да се полни телефонот, но во пракса тие не можат да се споредат со конвенционалните полначи, но кога едноставно нема опции, треба да барате алтернатива. Постојат неколку решенија за проблеми кои се поврзани со полнење на телефонот и тие навистина работат.

USB полнење

Производителите само неодамна почнаа да прават  алтернатива  полнење на телефонот и сега кога ќе купите iPhone е достапен не само полнач, туку и  USB кабел  , што може да биде добра замена за меморијата Производителите само неодамна почнаа да прават алтернатива полнење на телефонот и сега кога ќе купите iPhone е достапен не само полнач, туку и USB кабел , што може да биде добра замена за меморијата.

Во случај да не успее главната кутија за полначот, можете да го исклучите USB-уредот и да се поврзете со кој било извор на напојување што има соодветно внесување. Може да биде десктоп компјутер , лаптоп, таблет или други уреди. Овој метод лесно го решава проблемот со полнење на iPhone, но не треба да се заборави дека стапката на снабдување со енергија е значително намалена. Ако користите полнач, паметен телефон може да наплаќа не повеќе од 2-3 часа, а потоа користејќи USB, овој пат е двојно зголемен.

Полнење со случај

Колку и да звучи изненадувачки, но сега пронајдете корица што не само што го штити вашиот телефон од гребнатини и испакнатини, туку и го наплаќа многу лесно. Оваа опција за полнење се појави пред само неколку години, но во исто време брзо се здоби со својата популарност . Целата поента е дека случајот во кој се наоѓа iPhone, е опремен со дополнителна батерија, со капацитет од 1500 до 3200 mAh, односно може да стане одлична алтернатива полнач. Во крајна линија е дека капакот всушност не го полни телефонот, туку едноставно поддржува енергија во него, поради што, можете да го користите вашиот паметен телефон многу подолго.

Овој метод често заштедува кога треба да одите во природа или во село, каде има проблеми со наоѓање соодветен излез за моќ. Покрај функцијата за полнење на телефонот, случајот е исто така и неизолиран, и едноставно има прекрасен и пријатен изглед. Кога користите полнач наместо полначот на уредот, тоа укажува на степенот на празнење на секундарната батерија.

IQ технологија

Меѓу сите алтернативни начини за наплата на мобилен телефон, иновативната технологија за интелигенција iQ може да се нарече најбарана на пазарот Меѓу сите алтернативни начини за наплата на мобилен телефон, иновативната технологија за интелигенција iQ може да се нарече најбарана на пазарот. Системот за полнење е сличен на кога телефонот се напојува од капакот , но тука брзината на трансфер на енергија е значително зголемена. Полначот за интелигенција IQ најдобро се користи само дома, бидејќи е доста голем, иако изгледа однадвор.

Ова безжичен режим полнење iphone има многу интересна карактеристика . Во крајна линија е дека нема потреба постојано да го поврзувате кабелот и, на тој начин, не можете да се грижите за платформата за полнење на повредите. Многумина наидоа на проблем кога конекторот по долга употреба на телефонот падна и овој проблем е неизбежен. Мора постојано да го наплаќате iPhone-от заради интензивна употреба, но безжичен систем iQ лесно го решава овој проблем и спречува оштетување на влезот на меморијата .

На денешниот пазар ваквите платформи за безжично полнење се претставени во различни форми, бои и материјали, така што нема да има проблем со изборот. Покрај тоа, важно е да се земе предвид леснотијата на користење на платформата за полнење.

Одличен начин за полнење мобилен телефон

Користењето на методот користејќи IQ полнење е, секако, удобно, но сепак пластиката го расипува изгледот на телефонот доста силно Користењето на методот користејќи IQ полнење е, секако, удобно, но сепак пластиката го расипува изгледот на телефонот доста силно. Дури и така, методот стана најпопуларен, така што производителите започнаа не само да работат на тоа безжично полнење iphone но исто така размислете изглед плочи. Денес можеме да го кажеме тоа сигурно iQi мобилен нема достојни колеги.

Овој иновативен начин за полнење на вашиот телефон комбинира силиконски случај што содржи пластика за полнење. Ако нејзината дебелина претходно ги збуни сопствениците на уреди, сега е околу 1,5 мм, што е скоро незабележливо под силиконски случај . Покрај тоа, ако користите метод за безжично полнење, останува можно истовремено да се користи меморијата. Дури и да е така, алтернативниот полнач има свои предности и недостатоци.

Придобивки:

 • удобна употреба;
 • нема потреба да се користи механичка врска;
 • безбедно работење при висока влажност.

Недостатоци:

 • не користете го телефонот додека ја полните батеријата;
 • ја зголемува тежината и дебелината на телефонот;
 • висока цена на безжичен полнач.

Заклучок

Секој може да го наполни телефонот од компјутерот со користејќи USB , но секогаш не постои таква можност. Понекогаш, кога патувате во природа или на друго место каде нема електрична енергија, телефонот едноставно е осуден на целосно празнење , но во наше време е штетен за некоја личност, затоа што врската со надворешниот свет . Алтернативни начини Полнењето може да биде во овој случај одлично решение проблеми. Многу иновативни технологии помогне да се наполни телефонот со претворање на топлина, кинетичка и механичка енергија во полнење за телефонот, па дури и голем број минуси, понекогаш без такви опции едноставно не можат да сторат.

Алатка за безжично полнење ретко кој денес изненади. Можноста е зачудувачка и присутна далеку од клучните модели, и затоа малку разбрана од едноставниот потрошувач. Сега, ако iPhone би можел да се наполни, само ставањето на Qi мат е друга работа. Веднаш, милиони би ги вкусиле задоволствата на технологијата и удобноста приложена на тоа, рутинското лепење на Молња пред спиење би било минато. Во меѓувреме, „Епл“ ја игнорира оваа можност, претприемнички стартапи излегоа со разгледување - iQi .


Во меѓувреме, „Епл“ ја игнорира оваа можност, претприемнички стартапи излегоа со разгледување - iQi


iQi прилично лесен начин за пумпање на вашиот iPhone (мобилен модел) или iPad ( Воздушен модел ) безжично полнење од килими и стандардни држачи на Чи. Во пристаниште молња го поврзува конекторот на флексибилен рамен кабел, струјата до него го поминува приемникот во форма на тенка плоча. Главната тешкотија произлегува од фактот дека прилично утилитарниот iQi изглед треба да биде некако скриен yingубопитните очи , и оваа улога треба да му го довери капакот.Креаторите тврдат дека iQi е компатибилен со скоро секој умерено флексибилен полимер случај, или со крути модели кои оставаат барем минимален јаз со задниот дел на уредот. Дебелината на додатокот е помала од 0,5 мм, полнењето е можно преку метална кутија до дебелина од 5 мм.


Дебелината на додатокот е помала од 0,5 мм, полнењето е можно преку метална кутија до дебелина од 5 мм

Покрај додатокот, редовно се нуди стандардна платформа за полнење Koolpuck Charger Qi. Планираат да произведат во четиринаесет бои: седум со црна основа и седум со бела боја. Комплетот за полначи iQi Mobile и Koolpuck чини од 65 долари плус 15 долари за меѓународен превоз.

Вклучено овој момент Проектот заработи нешто повеќе од 6.000 УСД од 30 000 УСД потребни за да се започне со производство. Има уште 22 дена, тие можеби ќе имаат време.

Презентација на проектот:

Веројатно, секој од нас имал дрскост да остави личен полнач од iPhone дома, оставајќи во друг град за работа или одмор. Се разбира, има малку пријатно во него, особено ако сте без гаџет, како без раце. За жал, полнењето на батеријата не е бесконечно, а порано или подоцна ќе мора да ги затегнете мозоците и да пронајдете начин за полнење на iPhone.

За среќа, постои огромна сума значи дека заради својата функционалност може да го замени стандардниот полнач. Некои од нив ќе треба да купат однапред, други - да го сторат тоа сами, но ова, како што гледате, е многу подобро отколку да имате „мртов гаџет“ во ваши раце. Ајде да се обидеме да зборуваме за атипични начини и средства за полнење на iPhone.

USB кабел поврзан со компјутер

Можеби звучи смешно, но за некои дури и таквите информации може да изгледаат како откритие. Затоа, сметавме дека е неопходно да го известиме читателот дека iPhone може да добие наплата од компјутер или лаптоп. За да го направите ова, треба да ги поврзете двата уреди со USB кабел.

Надворешна батерија

Вчера беше тешко да се замисли постоење на преносен погон способен за испорака електрично полнење iPhone кога е поврзан. И денес тие веќе можат да се нарачаат на Интернет и да се користат, како што велат, во потполност. Веднаш забележуваме дека производството на уреди од ваков вид го усвоија некои компании. Ова е главно Кинески фирми затоа, изборот на гаџетот треба да се третира со посебно внимание.

Нивните внатрешни и надворешен уред , а исто така и принципот на работа е скоро идентичен различни производители . Само вредностите на капацитетот во „mAh“ и дизајнот се разликуваат. Во просек, целиот капацитет на надворешна батерија трае за полнење на iPhone со полн циклус на iPhone.

Се разбира, процесот е малку одложен, но резултатот е неверојатен. Со земање таков уред со вас, можете да заборавите да најдете 220V мрежи за неколку дена. Работата на надворешната батерија може да ја видите во акција со примерот на видеото подолу.

Безжичен полнач со станица

„Безжично полнење“ е секогаш поврзано со корисниците со можност за добивање наплата на кое било место: на улица, во просториите на куќата, итн. Но, засега тоа е само уред кој го дава полнењето на iPhone не преку кабел, туку преку специјална станица.

За жал, таков уред, според наше мислење, е далеку од совршен, но има и некои предности. Всушност, за самиот процес не е потребно да се има специјален кабел за i-уреди. Покрај тоа, нема потреба од трајно приклучување на приклучокот во штекерот на уредот.

Случаи за батерии

Ова навистина не е средство за полнење, но таков уред ќе помогне да се продолжи работата на iPhone за 1,5-2 дена. Куќиштето на батеријата е мултифункционален уред кој комбинира и кутии и дополнителна батерија. Неговиот капацитет е до 2200 mAh, што ни овозможува да го зголемиме „животот“ на нашиот iPhone.

Главната работа е да не заборавиме целосно да го наплатите самиот случај. Да научиме повеќе информации за овој уред може да биде од видеото објавено подолу.

Соларна ќелија

Сончевата енергија долго време работи во корист на човекот. Сега, преносни (преносни) батерии им се достапни на сопствениците на iPhone. Овие уреди се малку како надворешна батерија но заради можноста за полнење од соларна енергија нивната употреба дава повеќе предности. За да започнете со процесот на полнење, треба да ја ставите батеријата на директен начин сончеви зраци , откако ќе го поврзете со iPhone.


Соларно полнење

Полнење пожар

Овој уред е опремен на таков начин што iPhone го поврзува кабелот со петелот во кој гори огнот. Така, претворањето на топлинската енергија во електрична енергија. И иако таквата алатка не е во можност да обезбеди паметен телефон многу полнење, сепак може да помогне да не се испразни уредот целосно.


Затоа, ги разгледавме основните методи кои ќе ви овозможат реална можност да го наполните вашиот iPhone подалеку од комуникациите. Ако имате прашања или други начини на полнење, напишете ги во коментарите!

Како да наполните iPhone без жица - најмногу вистинското прашање сопственици на уреди од Епл за денес Овој тренд е поставен од самата компанија, активно воведувајќи безжични додатоци во нови уреди. Со секоја нова генерација на паметни телефони или таблети, уредите добиваат по една можност за безжична мрежа. Во овој напис, ќе откриете дали постои можност за полнење без жици за стари уреди „Apple“ и дали вашиот iPhone поддржува безжично полнење.

Како да го наполните уредот iPhone без помош на жици?

Замислете ситуација кога итно треба да ја полните батеријата на паметен телефон, но поради некоја причина немате при рака кабел за полнење на телефонот, или тој е скршен / скршен. Пред неколку години, решението за проблемот ќе ве стави во ќорсокак. Но, денес, полнењето без жици станува вообичаено, особено за сопствениците на iPhone.

Продавниците имаат широк спектар на вакви уреди. За името на таков уред и како да го користите - прочитајте подолу. Дозволете ни да откриеме дали е можно да се наплаќаат безжични iPhone за полнење на производители на трети лица.

Најпопуларните типови уреди без жична технологија

Означете ги главните и популарни уреди што ви овозможуваат да го наполните вашиот паметен телефон без жица:


Означете ги главните и популарни уреди што ви овозможуваат да го наполните вашиот паметен телефон без жица:

Кои iPhone поддржуваат полнење безжично?

Многу обожаватели на Apple се заинтересирани за одговорот на прашањето: дали ќе се имплементира за постарите генерации и дали може да се наплатат на овој начин? Сето тоа зависи од уредот што го купивте. На пример, со помош на случај што може да го наполните кој било iphone ако се најде соодветна опција . За најнови модели сите технологии се вклопуваат.

Што да направите во овој случај?
Како да го наполните уредот iPhone без помош на жици?
Многу обожаватели на Apple се заинтересирани за одговорот на прашањето: дали ќе се имплементира за постарите генерации и дали може да се наплатат на овој начин?
© 2008 — 2012 offroad.net.ua . All rights reserved. by nucleart.net 2008