Лосос: придобивките и како да се избере

  1. Најкорисен - Пацифик лосос
  2. Како да изберете лосос

Салмонидите се целото семејство на риби, најпознатите видови: лосос, розово лосос, пастрмка, чар, сокејски лосос, лосос од лосос и други. Месото од лосос содржи многу масни, но претежно незаситени масни киселини, кои имаат корисен ефект врз нивото на маснотии во крвта. Лососот е богат со калиум и фосфор, исто така содржи калциум, магнезиум, хлор, железо, цинк, хром, флуор, молибден, никел, витамин Б1, Б2, Ц, Е, ПП и А.

Прочитајте исто така: Ролна лаваш со лосос и авокадо

Рибиното масло првенствено ги штити артериите, "чистење на крвта" исто како аспиринот, со што се спречува формирање на згрутчување на крвта, што може да доведе до срцеви напади и удари. Рибиното масло првенствено ги штити артериите, чистење на крвта исто како аспиринот, со што се спречува формирање на згрутчување на крвта, што може да доведе до срцеви напади и удари

Оваа маст исто така го намалува крвниот притисок и крвните нивоа на триглиериди, потенцијално опасни масти, го зголемува нивото на "добар" холестерол, го регулира отчукувањето на срцето, ги прави постарите артерии пофлексибилни и помага во блокирање на воспалителни процеси кои предизвикуваат артритис, рак, псоријаза, дијабетес и општо клеточен прекин.

Истражувањата покажаа дека омега-3 масните киселини, кои се наоѓаат во големи количини кај лососот, можат да влијаат на човечкото биолошко стареење. Овие супстанции го спречуваат скратувањето на крајните делови на хромозомите, теломерите, со што се забавува стареењето.

Масни киселини имаат позитивен ефект врз мозочните клетки, помагајќи да се спречи развојот на проблеми со меморијата и вниманието предизвикани од возраста или болеста.

Најкорисен - Пацифик лосос

Пацифик дивиот лосос, кој се храни со алги Хематоккоз pluvialis, содржи голема количина на астаксантин, супстанца која, со голем број на својства, е слична на каротин. Патем, тоа е астаксантин кој му дава на месото на рибата светло-црвена нијанса. Што се однесува до лососот одгледувани на фармите, астаксантинот е содржан во многу мали количини во нив, поради посебната исхрана на рибите, придонесувајќи за нејзиниот забрзан раст. Пацифик дивиот лосос, кој се храни со алги Хематоккоз pluvialis, содржи голема количина на астаксантин, супстанца која, со голем број на својства, е слична на каротин

Покрај тоа, вреди да се напомене дека одгледуваниот лосос може да содржи многу опасни хемиски соединенија како што се арсен, жива, диоксини и сл. Овие супстанции се отровни за телото. Таквиот лосос е непожелен за бремени жени, бидејќи токсините можат да навлезат не само во крвта на мајката, туку и во крвта на бебето. Затоа, при изборот на риба, исто така, треба да бидат внимателни.

Како да изберете лосос

Свежата сурова лосова риба треба да биде цврста и еластична, како гума, на допир, треба да лежи директно на масата, и ако ја преместите рибата до работ на масата, тогаш ниеден дел од трупот од риба не треба да виси. Како свеж леб, кога ќе кликнете на него, неговата форма веднаш се враќа, рибата треба да се издигне до претходната состојба по притискање.

Ако ги подигнете жабри во свежа риба и погледнете внатре, можете да видите темна црвена боја. Рибиното месо треба да биде униформирано во боја, бледо розево или бело, во зависност од расата на рибата. Површината на трупот од риба треба да биде сјајна.

Прочитајте исто така: Како да се избере вистинската црвена риба

Ако забележите грешка, означете го саканиот текст и притиснете Ctrl + Enter за да го пријавите ова до издавачот.

© 2008 — 2012 offroad.net.ua . All rights reserved. by nucleart.net 2008