Salmon: përfitimet dhe si të zgjidhni

  1. Më i dobishmi - salmoni i Paqësorit
  2. Si te zgjidhni salmon

Salmonidet janë një familje e tërë e peshqve, speciet më të famshme: salmon, salmon rozë, troftë, char, salmon sockeye, salmon zogjtë dhe të tjerët. Mishi salmon përmban shumë yndyrna, por më së shumti acide yndyrore të pangopura, të cilat kanë një efekt pozitiv në nivelet e yndyrës së gjakut. Salmoni është i pasur me kalium dhe fosfor, përmban gjithashtu kalcium, magnez, klor, hekur, zink, krom, fluor, molibden, nikel, vitaminë B1, B2, C, E, PP dhe A.

Lexo gjithashtu: Roll e lavash me salmon dhe avokado

Vaju i peshkut kryesisht mbron arteriet, "hedh lëngun e gjakut" ashtu si aspirina, duke parandaluar formimin e mpiksjes së gjakut, të cilat mund të çojnë në sulme në zemër dhe goditje. Vaju i peshkut kryesisht mbron arteriet, hedh lëngun e gjakut ashtu si aspirina, duke parandaluar formimin e mpiksjes së gjakut, të cilat mund të çojnë në sulme në zemër dhe goditje

Ky yndyrë gjithashtu redukton presionin e gjakut dhe nivelet e gjakut të triglicerideve, yndyrnat potencialisht të rrezikshme, rrit nivelin e kolesterolit "të mirë", rregullon rrahjet e zemrës, bën arteriet e vjetra më fleksibël dhe ndihmon në bllokimin e proceseve inflamatore që shkaktojnë artrit, kancer, psoriasis, diabet dhe gjenerale çrregullime qelizore.

Hulumtimet kanë treguar se acide yndyrore omega-3, të cilat gjenden në sasi të mëdha në salmon, mund të ndikojnë në plakjen biologjike të njeriut. Këto substanca parandalojnë shkurtimin e seksioneve fundore të kromozomeve, telomereve, duke ngadalësuar kështu plakjen.

Acidet yndyrore kanë një efekt pozitiv në qelizat e trurit, duke ndihmuar në parandalimin e zhvillimit të kujtesës dhe problemeve të vëmendjes të shkaktuara nga mosha ose sëmundja.

Më i dobishmi - salmoni i Paqësorit

Salmoni i egër i Paqësorit, i cili ushqehet me algat Haematoccous pluvialis, përmban një sasi të madhe të astaksantinës, një substancë që, nga një numër i pronave të saj, është i ngjashëm me karotenën. Nga rruga, është astaksantina që i jep mishit të peshkut një ngjyrë të kuqe të ndritshme. Sa i përket salmonit të rritur në fermat, astaxanthin përmban në sasi shumë të vogla në to për shkak të ushqyerjes së veçantë të peshkut, duke kontribuar në rritjen e saj të përshpejtuar. Salmoni i egër i Paqësorit, i cili ushqehet me algat Haematoccous pluvialis, përmban një sasi të madhe të astaksantinës, një substancë që, nga një numër i pronave të saj, është i ngjashëm me karotenën

Veç kësaj, vlen të përmendet se salmoni i kultivuar mund të përmbajë shumë komponime kimike të rrezikshme, siç janë arseniku, zhiva, dioksinat etj. Këto substanca janë helmuese ndaj trupit. Salmoni i tillë është i padëshirueshëm për gratë shtatzëna, pasi toksinat mund të depërtojnë jo vetëm në gjakun e nënës, por edhe në gjakun e foshnjës. Prandaj, kur zgjedhni një peshk gjithashtu duhet të jeni të kujdesshëm.

Si te zgjidhni salmon

Peshku i freskët i salmonit duhet të jetë i fortë dhe elastik, si gome, në prekje, duhet të shtrihet drejtpërdrejt në tavolinë dhe nëse lëvizni peshkun në buzë të tavolinës, asnjë pjesë e kufomës së peshkut nuk duhet të varet. Ashtu si bukë të freskët, kur klikoni mbi të, forma e saj kthehet menjëherë, peshku duhet të zbritet në gjendjen e mëparshme pas shtypjes.

Nëse rritni gushat në peshq të freskët dhe shikoni brenda, mund të shihni një ngjyrë të kuqe të errët. Mishi i peshkut duhet të jetë uniform në ngjyrë, i zbehtë rozë ose i bardhë, në varësi të llojit të peshkut. Sipërfaqja e trupave të peshqve duhet të jetë me shkëlqim.

Lexo gjithashtu: Si te zgjidhni peshkun e duhur te kuq

Nëse vëreni një gabim, theksojeni tekstin e dëshiruar dhe shtypni Ctrl + Enter për ta raportuar këtë te botuesi.

© 2008 — 2012 offroad.net.ua . All rights reserved. by nucleart.net 2008